S maličkými písmeny se setkáváme každý den. Etikety, návody, ceny, jízdní řády, křížovky, složení produktů, příbalové letáky - vše napsáno blechami. Brýle buď nestačí nebo je nemůžeme najít. Řešením všeho je zvětšovací sklo neboli lupa.

Stejně jako u dalekohledů, ani u lup neplatí pravidlo "čím víc pruhů, tím víc Adidas". Nejprve je třeba si uvědomit, na co budu lupu potřebovat. Na zkoumání známek určitě budu potřebovat jiné zvětšení než na čtení. Co tedy vlastně je pro mne to nejlepší? Kapesní lupa? Kosmetická lupa? Lupa na čtení? Čelová lupa? Pojďme si ukázat co a jak.


Obdélníková nebo kulatá?

Na čtení bloků textu jsou jednoznačně lepší lupy s obdélníkovou čočkou anebo řádkové čtecí lupy. Obsáhnou větší množství textu, aniž byste museli lupou nad textem jezdit. 

Kulaté čočky se používají především při čtení menších bloků textu, vyhledávání v mapách. Kulatou čočku mají kapesní lupykosmetické lupyhodinářské lupypříložní lupy nebo průmyslové lupy.


LED osvětlení

Jednoznačně výborný doplněk ke všem lupám. LED světlo přímo osvětluje pozorovaný objekt nebo text.


S obroučkou nebo bez?

Lupy bez rámu jsou lehčí a oko je fixováno přímo na objekt zájmu. Jsou ale náchylnější k poškrábání, jelikož lupu při odložení pokládáte přímo na čočku. Lupy s rámem mají menší náchylnost na poškrábání čočky, ale jsou těžší.


Co budu s lupou dělat a co tedy sháním?

Čím menší objekt pozoruji nebo chci zkoumat více detailů, tím potřebuji větší zvětšení. Tím je čočka silnější a oko musí být k objektu blíž. Zároveň se zmenšuje velikost zorného pole.


Lupy na nákupy

Lupa musí být malá, ideálně skládací v pouzdře, aby se nepoškrábala. Zvětšení je vhodné 1,5x - 3,5x tedy přečtete vše od malých návodů, cenovek po jízdní řády. 


Hodinářské lupy

Lupy s velkým zvětšením (7x-20x), které se nasazují přímo do oka. Hojně využívány také ve šperkařství.

Lupy na čtení

Nejlepší jsou lupy s obdélníkovou čočkou, které nabízí optimální zorné pole. Na běžné používání je vhodné zvětšení v rozmezí 1,5x - 3x. 

Lupy na vyšívání

Lupy, které se dají pověsit na krk a uvolnit Vám tak obě ruce k práci. Zvětšení doporučujeme 2x - 4x.

Lupy pro numismatiky

Jedná se o příložní lupy s akrylátovým podstavcem. Lupy mají 3x-10x zvětšení, jsou vhodné i pro porovnání soutisků, rastrů, kinofilmy nebo filatelisty.


Lupy pro slabozraké

Pro lidi s postižením zraku jsou řešením digitální lupy, kde lze nastavit kontrast, čtecí režim, zvětšení a napojit lupu na televizi.


Řemeslné práce, hobby

Jedná se především o náhlavní lupy nebo lupové brýle se zvětšením 1,5x - 3,5x, které vám umožňují mít obě ruce volné k práci. 


Lupy pro děti

Optika pro děti je výborná pro zkoumání mikrosvěta kolem nás. Dětem doporučujeme lupy s 3x-5x zvětšením.